Detail praporu rakouského... |
Prapory francouzské |
Takže k věci.
Předávání orlic roku 2004 v Paříži |
Zadruhé konečně řeknu, že tenhle fousáč, jehož znám ještě bezvousého, se zabývá tvorbou replik historických vojenských praporů, kterou přivedl nejspíš k dokonalosti. Až pojedete na letní nebo zimní Slavkov, případně na jinou akci napoleonského re-enactementu, můžete vzorky vidět v rukou vojáků v uniformách francouzských, rakouských i ruských, a krom toho zjistíte, že se pouští i do zástav pruských či dokonce do britských.
Inspirací a nejspíš i výzvou byly Honzovi prapory vytvořené pány Glajzou a Kolejkou k dvousetletému výročí korunovace (2004), což mohl ze svého narůžovělého mramorového katafalku v Invalidovně vidět i sám císař Francouzů (celou tu historii zachytil krátký film, promítaný jak v ČT, tak zasazený do DVD, vydaného k jubileu bitvy u Slavkova Projektem Austerlitz; tuším, že Cesta praporů se ten film jmenuje). Byly krásné, leč s poněkud vybledlými barvami, čas se na nich poměrně rychle podepisoval a dokázat cosi dokonalejšího představovalo výzvu. Jan Juna se ostatně na webu sám zpovídá a ukazuje, které prapory z jakých dob a pro jaké armády vytvořil či v současnosti tvoří.
Nechť vaší pozornosti neunikne na hlavní liště i heslo Ostatní, neboť tady najdete zarámované a zasklené miniatury, to kdybyste si chtěli cosi pověsit doma na zeď, případně i vývěsní štíty a další věci s militaristickou vexilologií související či od ní odvozené.
Žádné komentáře:
Okomentovat