neděle 3. března 2013

ŽÁBY V BOUŘI HONZY DRNKA„Na knižní pulty přichází poslední díl mystifikační trilogie o jiné druhé světové válce. Operace Bouře je název plánu invaze Rudé armády do Evropy, která byla skutečně plánována v letech 1941-1942 Stalinovým hlavním štábem. Zde jsme však v jiném, změněném světě, který se utvářel v předchozích dvou dílech trilogie. Máme zde Velkoněmeckou říši očištěnou od nacismu a Československou republiku, která se po odražení Wehrmachtu v roce 1938 stala motorem nového sjednocení Malé dohody. Tak však přerůstá meze pouhého spojeneckého paktu a směřuje k vytvoření federace, nového podunajského soustátí tří monarchií a jedné, zpola sekularistické republiky. Tato směřování děsí zejména prezidenta Beneše, který je ochoten spojit se s kýmkoliv, kdo zabrání návratu Habsburků na trůn. Češi nevěří Němcům ani proradnému Západu, nedůvěřuji katolickým Slovákům a nakonec ani svým balkánským spojencům. V národě doznívají ozvěny panslavismu a část Čechů stále sní o velké slovanské říši a věčném bratrství na východě. Realistické a konzervativní síly se snaží o to, aby se Československo postavilo po bok Němců a spojenců v zápase o Evropu. V létě 1942 začíná sovětský vpád do Polska a Češi stále ještě neví…,“  říká upoutávka a anotace na zadní straně vazby dlouho a napjatě očekávaní knihy Honzy Drnka.
            Po Žábách v mlíce a Žábě a škorpionovi se konečně dostává děj této alternativní historie Mnichova i cest, vedoucích ke Druhé světové válce, k fiktivním událostem, netrpělivě očekávaným těmi, kdo četli předchozí dva svazky. Začíná, byť jinak, onen z knihy Viktora Suvorova známý (a v knize M. Solonina ještě důkladněji analyzovaný) Den M, Stalinův plán na přepad Polska, což měl být jen začátek pochodu na západ, k vítězství světové revoluce…
            Co dodat, jsem zhruba na osmdesáté straně a musím se nutit, abych knihu odkládal a psal sám, co psát mám či musím. Je to skvěle propracovaná alternativní historie Fall Barbarossa naruby, a i když výše uvedená návnada leccos, prozrazuje, napětí, jak to v podrobnostech bude dál, mne neopouští, spíš naopak… Bravo Honzo!
            Mimochodem, na pultech se objevila další kniha Jana Drnka z jiného soudku, Dějiny české státnosti pro konzervativce a legitimisty,  četba neméně zajímavá a rozhodně neotřelá!

Žádné komentáře: