pátek 25. května 2012

NAOMI NOVIK: VÍTĚZSTVÍ ORLŮ (ANEB TÉMÉRAIRE POPÁTÉ)

Přebal český...
Tahle informace, myslím, potěší minimálně pár čtenářů blogu, kteří na ni netrpělivě čekají odkudkoliv a v komentářích se mě ptali, zda netuším, kdy a jak se anotovaná kniha objeví .
    "Nad Velkou Británií se stahují mračna: Bonapartovy armády  překročily La Manche a vítězně postupují anglickou půdou. Hlavním císařovým cílem je obsadit Londýn. Drak Témeraire byl naneštěstí vyloučen z vojenských služeb a co se jeho kapitána, Willa Laurence, týče, ten byl za velezradu odsouzen k trestu smrti. Vláda je od sebe odtrhla, avšak Laurence i Témeraire se snaží najít navzdory soustavné hrozbě francouzské armády vprostřed dunění děl jeden druhého. Pokud se jim to podaří, budou se snad moci připojit k britským hnízdům odporu a vrhnou se ohněm i mečem na císaře Francouzů, za krále, zem i vlastní svobodu," tak jeden francouzský web shrnuje obsah v pořadí už pátého dílu knižní fantasy série Američanky Naomi Novik se souhrným názvem (podle jména draka) Témeraire.
    Pro ty, kteří překvapeně zírají a netuší, oč jde, přikládám do nadpisu prolink na můj článek o této sérii, kde zjisti, jaké svazky předcházejí, i to, že se jedná o velmi zdařilou fantasy a fikci, odehrávající se z velké části v napoleonských válkách, byť jsou trochu jiné, Tady totiž je krom pěchoty, kavalerie, artilerie a loďstva i letectvo v podobě draků a v některých dílech se bojuje ve vzduchu způsobem, který si nezadá s Battle of Britain z Druhé světové. Naši nakladatelé jsou na anotace a nalákání čtenářů dosti skoupí a říkají o obsahu jen málo, přičemž prozrazují konec, což činí dosti klopýtavě a nepříliš přitažlivě takto:
   "Temeraire a jeho kapitán Laurence byli v závěru čtvrté části ságy rozděleni. Než se znovu sejdou, Napoleon podnikne invazi na britské ostrovy a tentokrát se mu s pomocí draků podaří vylodit se na anglické půdě. Noviková líčí dramatický průběh války, která vrcholí mohutnou bitvou,v níž nad Napoleonem zvítězí flotila admirála Nelsona. Laurence je za své zásluhy zproštěn trestu smrti, je však vypovězen do Austrálie, kam ho krom věrného Temeraira doprovází také dračice Iskierka."
    Odradit se tím nenechte, celá série je rozmarně zábavná, dobře zkomponovaná a já osobně se na tento díl velmi těším, byť jsem před časem louskal originál...
   Naomi Novik: Vítězství orlů. Téméraire 5. Překlad Gizela Kubrichtová, vydal Argo-Triton, ISBN  978-80-7387-572, inzerovaná cena 298,- Kč.
...anglický a francouzský.

Žádné komentáře: