sobota 13. září 2014

ČAS RVÁČŮ A DUELANTŮ

A je to tu... Na knižní pulty jde druhý svazek Historie evropských duelů a šermu, dílo, které jsme Leonid Křížek a já připravovali hodně let. Má podtitul ČAS RVÁČŮ A DUELANTŮ a anotace, kterou přetiskuji, o něm říká toto:


Jiří Kovařík, Leonid Křížek
Historie evropských duelů a šermu
2. ČAS RVÁČŮ A DUELANTŮ
Postupem staletí se duel – ať již chladnou či střelnou zbraní – stává neodmyslitelnou součástí života vyšší společnosti, především šlechty a důstojnického sboru, ačkoliv nezřídka jej praktikovali i neurození občané. V určitých obdobích byl natolik rozšířeným jevem, že jej současníci přirovnávali k morovým ranám. Druhý díl popisuje „zlatou dobu“ duelů, 16.–18. století, a obšírně sleduje vývoje šermířského umění v tomto období, kdy je Evropa svědkem nebývalého rozvoje šermířských škol, jejichž mistři nám zanechali řadu traktátů a učebnic šermu, doprovázených často ilustracemi pozoruhodné výtvarné úrovně. Dozvíme se o soubojích slavných osobností, o ženách s kordem a mužích v sukních, o soubojích Napoleonových důstojníků, o soupeření jednotlivých šermířských škol, jaké byly duelové zvyklosti, jak byly kodifikovány a jak se na celý fenomén dívali panovníci, církev a společnost, a to nejenom v centrální a západní Evropě, ale také v Rusku.
Vydávají nakladatelství Mladá fronta a Elka Press
Formát A4, pevná vazba
376 stran
Barevné a černobílé ilustrace
Předpokládaná cena 349 Kč.

Víc než další slova asi dají ukázky náhodně vybraných stránek včetně obsahu, které přikládám.... Asi mi dáte za pravdu, že je to krásná kniha...

Pokud vás zajímá první svazek, je prolink na zprávu o něm v nadpisu.

Žádné komentáře: