Stránky

pondělí 10. října 2011

NAPOLEON VE FILMU (4)

Dokončení veleobsáhlého článku Michala Šťovíčka o filmých Napoleonech; prolink na třetí část máta v nadpisu, abyste nemuseli hledat, a odtud podobným způsobem dokážete přeskákat až k první části.   

NAPOLEON MNOHA TVÁŘÍ (POČTVRTÉ A NAPOSLEDY)
Michal Šťovíček
 Scali Delpeyrat v povedeném a u nás nedávno v tv proběhnuvším italském seriálu Vojna a mír z r. 2007. Kdo ho nemá a neviděl, najde ho v Movie Library
  Alain Chabat v prý velmi stupidní americké komedii Nigth at the Museum: Battle of the Smithsonian (u nás jako Noc v muzeu 2), r. Shawn Levy - 2008. Oživší muzejní exponát Napoleon je zde pomocníkem hlavního zloducha - rovněž oživlého faraona. Bez komentáře. Komu se chce, ať si to stáhne třeba na czfilmy.cz
 Henryk Baranowski s kloboukem frajersky do týla v polském filmu A. Wajdy Pan Tadeáš - 1999, link ke stažení viz blog, štítek Movies 18.6.2011
 Dan Spector jako další vzhledem nepříliš povedený Napoleon v sotva půlhodinové tv hrané rekonstrukci Last Days of Toussaint L´Ouverture - 2009
 Philippe Uchan v zatím posledním tv provedení Madame Sans Gêne - 2011

 5) Napoleon v pozdním období vlády a ve vyhnanství
 Viggo Larsen = Napoleon na Elbě v dánském filmu Et budskab til Napoleon paa Elba - 1909
 Werner Krauss - Napoleon auf St. Helena - 1929
  Emile Drain v již zmíněném filmu Perly koruny S. Guitryho - 1937. Tady vypadá hodně stařecky, ale to nejspíš dělá kamera - herci bylo 47 let, tedy stejně jako Napoleonovi v r. 1815.
 Opět Emile Drain v dalším filmu S. Guitryho Le Diable boiteux (Kulhavý ďábel) - 1948. Jak napovídá název, celý konverzační film je o Talleyrandovi, jehož si „střihl“ sám režisér, a Napoleon je tu vedlejší postavou. Tohle je tuším scéna první abdikace, posuďte věrohodnost...
 Trevor Howard v The Eagle in a Cage (Orel v kleci) - 1965. Takhle děsivě si Angličan G. Schaefer představoval Napoleona na Sv. Heleně v jednom z dílů mnohaleté série tv adaptací nejrůznějších literárních a divadelních děl
 Kenneth Haigh jako tentýž Napoleon = remake předchozího díla z r. 1971
 Zde je podle všeobecného mínění ten nejlepší: Rod Steiger ve Waterloo
Sergeje Bondarčuka - 1970. K věrnosti nepochybně přispěla dokonale shodná korpulentnost i to, že i Steigerovi bylo v té době přesně tolik let, co Napoleonovi v r. 1815, herec navíc vytouženou roli přepečlivě a předlouho studoval. Odkaz na DVD a stažení viz blog.
 David Suchet alias Hercule Poirot si „střihl“ Napoleona  v anglošpanělském dílku Sabotage! -  2002, což je taky o Waterloo, ale s nesmyslnou fabulací a neexistujícími postavami
 Vasile Muraru v hraném dokumentu - 2006
 Daniel Auteuil ve filmu Napoléon (et moi) (Napoleon - a já) Paola Virziho - 2006. Mnozí jsme viděli = komentáře netřeba. Zde je herec starší - Napoleonovi bylo na Elbě 46 let, D. Auteuil jej hrál ve svých 56 letech. Ke stažení je na http://www.vipfile.cz/od7b2p/napoleon-cz-avi
 Philippe Torreton ve vyhnanství na Sv. Heleně v u nás rovněž dobře známém filmu Monsieur N Antoina de Caunes - 2003. Je v Movie Library pod názvem Napoleon. 
 Zahraniční přehlídku uzavírající Ian Holm v „jemné satiricko-romantické komedii“ o hypotetickém Napoleonově útěku ze Sv. Heleny pomocí dvojníka The Emperor´s new Clothes (Císařovy nové šaty) Alana Taylora - 2001. Tady už Napoleon skutečně zestárl - siru Ianovi bylo v době uvedení filmu do kin rovných 80 let!

Napoleonové se vyskytli i u nás, takže závěrem pro srovnání s cizinou:
 Bezkonkurenční vzhledem i vystižením charakteru postavy byl hned ten první v r. 1967 = R. Hrušínský v tv inscenaci komorního dramatu Waterloo podle J. Šotoly. Obdobně jako Steiger i Hrušínský byl tehdy téměř navlas stejně korpulentní a starý jako Napoleon v r. 1815. Kdo tenhle malý poklad ještě nezná, najde ho na Uložto.
 Celkem věrný vzezřením a místy i podáním postavy byl nedávno zesnulý K. Vlček v tv inscenaci Madame Sans-Gêne z r. 1971. Kostýmově ovšem byla celá inscenace jedna velká ochotnická hrůza (ten hadřík pod krkem, zpřeházené metály a nesmyslně badnážované břicho!). Je na Uložto.
 V současnosti je u nás jediným Napoleonem postavou i hereckým ztvárněním rovněž celkem věrný V. Postránecký, zde ve 4dílné tv inscenaci Muž v pozadí z r. 1995 (víceméně podle Zweigovy knihy Joseph Fouché). Co do uniforem a kostýmů ovšem opět jedna velká amatérská blamáž, ani snaha přizpůsobit aspoň trochu vizáže některých dalších herců postavám, což zasvěcence poněkud ruší (např. L. Frej si v roli Barrase ponechal svůj typický vous a B. Navrátila jako Savaryho nevybavili parukou), na druhé straně se povedlo obsazení třeba F. Němce do titulní role Fouchého a P. Kostky jako Talleyranda. Přímo do nebe volajícím anachronismem ovšem je Postráneckého Bonaparte v předvečer  18. brumairu už rovnou takhle jako císař = ostříhaný a ve své pozdější typické zelené uniformě včetně „pimprlete“ a velkokříže Čestné legie! I tohle je na Uložto.
 Pokud mi časem někdo pomůže celou tuto portrétní galerii obohatit o nové tváře, budu rád.

7 komentářů:

  1. A je někde ke stažení Císařovy nové šaty ? Jednou jsem to viděl v televizi ale už si to moc nepamatuji tak bych to rád viděl znova.

    OdpovědětVymazat
  2. Výtečně! Potvrzuje se, že "český Napoleon je nejlepší Napoleon". Tedy až na nepřekonatelného Roda Steigera. (Vida, jak málo stačí, aby se dosáhlo velmi dobrého dojmu: Nedělat z císaře ani netvora ani poloboha, a přiblížit divákovi jeho cítění např. skrze vztah ke gardě nebo synu Orlíkovi.)

    Císařovy nové šaty (D/IT, 2001) http://www.csfd.cz/film/13281-cisarovy-nove-saty/
    Odkazy na komentáře a ke stažení:
    http://hotfile.com/dl/23092335/3c1b8ec/CSRNVST.part1.rar.html
    http://hotfile.com/dl/23092359/d927b37/CSRNVST.part2.rar.html
    http://hotfile.com/dl/23092360/67ba6b5/CSRNVST.part3.rar.html
    Příjemná romantická komedie.

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den,
    nevím, zdali mě administrátor uveřejní :) jelikož filmy na internetu mohou být i kontroverzní téma, ale pokud ano, tak odpověď na dotaz, kde že se to nachází „Císařovi nové šaty“ s mým oblíbencem Ianem „Pytlíkem“ Holmem, je na filecrop.com. Název: The Emperors New Clothes 2001. Dále to jistě zvládnete :) Jenže cz titulky neexistují a dabovaná verze také ne, někdo si dal tu práci a všude jí smazal:)
    M. Zeman

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý den,
    nevím, zdali mě administrátor uveřejní :) jelikož filmy na internetu mohou být i kontroverzní téma, ale pokud ano, tak odpověď na dotaz, kde že se to nachází „Císařovi nové šaty“ s mým oblíbencem Ianem „Pytlíkem“ Holmem, je na filecrop.com. Název: The Emperors New Clothes 2001. Dále to jistě zvládnete :) Jenže cz titulky neexistují a dabovaná verze také ne, někdo si dal tu práci a všude jí smazal:)
    M. Zeman

    OdpovědětVymazat
  5. Vážení, schází mi zde nejméně jeden český Napoleon!!! Samozřejmě takový, který se v nejmenším nepokoušel výrazově přiblížit svému historickému předobrazu (ale myslím, že i "takoví" zde byli), ale postava Napoleona to nepochybně byla. Jde o Vlastu BURIANA, nerad bych se nyní seknul, ale jsem přesvědčen o tom, že to bylo v úvodní scéně k jeho filmu »C. K. Polní maršálek«
    K. Řezníček

    OdpovědětVymazat
  6. Těch Napoleonů chybí celkově víc, třeba i Bolek Polívka ve Svatbě na bitevním poli - jenže já se zaměřil na představitele postavy reálného Napoleona, ne jak ho někdo jen chvíli hraje nebo se mu zdá. Kromě toho jsem byl omezen obrazovým materiálem = kde se mi nepodařilo vyhledat obrázek na webu nebo alespoň sfotit z DVD, film jsem do příspěvku nedal.
    MiŠ

    OdpovědětVymazat
  7. Stáhnul jsem si Waterloo s Hrušínským a opravdu nemá chybu, jeho podání je fantastické...další důkaz, že film dělá atmosféra a herecké výkony a ne nákladné akce a efekty. Zajímalo by mě, jak je charakter Napoleona blízký skutečnosti. Pokud je věrný, není to moc lichotivá vizitka osobnosti...ale moc dobráků Evropu ještě nedobylo...
    Díky za skvělý tip a příspěvěk.
    Petr Sládek

    OdpovědětVymazat